Oneworld

História leteckej aliancie Oneworld (sídliacej v New Yoku) sa začala písať v roku 1999.

Zakladajúcimi aerolíniami sú American Airlines, British Airways, Qantas, Cathay Pacific a (už dnes neexistujúci) Canadian Airlines.

V budúcnosti by sa mali do aliancie pripojiť Malaysia Airlines, SriLankan Airlines a Qatar Airways.

Air Berlin (AB) – Nemecko
American Airlines (AA) – USA
British Airways (BA) – Veľká Británia
Cathay Pacific (CX) – Hong Kong/Čína
Finnair (AY) – Fínsko
Iberia (IB) – Španielsko
Japan Airlines (JL) – Japonsko
LAN (LA) – Chile
Qantas (QF) – Austrália
Royal Jordanian (RJ) – Jordánsko
S7 Airlines (S7) – Rusko

Air Berlin

Air Berlin je druhá najväčšia nemecká aerolínia, ktorá na leteckom trhu pôsobí od roku 1978. Zo svojich hlavných hubov na letiskách Berlin-Tegel Airport (od júna Berlin-Brandeburg Airport) a Düsseldorf Intl Airport lieta do destinácií v Európe, v Severnej Amerike (vrátane Karibiku), v Afrike a v Ázii (väčšina letov je celoročného charakteru).
Flotilu tvoria prevažne lietadlá B737, A320 family a wide body A330. Medzi sesterské spoločnosti patrí rakúska aerolinka Niki, s ktorou majú spoločný Frequent Flyer Program zvaný „topbonus“.

American Airlines

Začiatky aerolinky pod menom American Airlines spadajú do roku 1934 (i keď ich predchodca American Airways existoval už od roku 1930). Medzi hlavné bázy spoločnosti patria Dallas-Fort Worth Intl Airport, New York JFK Intl Airport, Los Angeles Intl Airport a Miami Intl Airport a Chicago O’Hare Intl Airport. Patrí medzi zakladajúcich členov leteckej aliancie Oneworld.
Letka viac ako 600 lietadiel, ktorá pozostáva zo strojov B737, B757, B767, B777 a MD80, lieta do destinácií po celom svete.

British Airways

História vlajkovej lode britského letectva sa začala písať v roku 1974. Svoje destinácie British Airways nalietava z hlavných hubov na londýnskych letiskách London Heathrow Airport a London Gatwick Airport. Medzi ich partnerské letecké spoločnosti patria BA City Flyer, Sun Air of Scandinavia a juhoafrický Comair. British Airways je jedným zo zakladateľov aliancie Oneworld. Flotila tejto aerolínie je zložená z A320, B737, B747, B767 a B777.

Cathay Pacific

Cathay Pacific odštartoval svoje pôsobenie na leteckom nebi rok po skončení druhej svetovej vojny – v roku 1946. Zo svojho domovského letiska Hong Kong Intl Airport lieta do krajín Severnej Ameriky, Európy, Afriky, Ázie, ako aj do Austrálie a Oceánie. Dcérskou spoločnosťou je hongkongská aerolínia Dragonair. Cathay Pacific je spoluzakladateľom leteckej aliancie Oneworld. Letku tejto ázijskej leteckej spoločnosti tvoria wide body lietadlá A330, A340, B747 a B777.

Finnair

Najväčšia fínska letecká spoločnosť sa svojím vznikom v roku 1923 zaraďuje medzi jednu z najstarších svetových aerolínií. Z hlavného helsinského vzdušného prístavu Helsinki Vantaa Airport nalietava destinácie po celom svete, pričom aj z našich končín sú s prestupom v Helsinkách cenovo zaujímavé najmä lety Finnairu do Ázie. Flotila rôznych typov lietadiel pozostáva z A320, A330, A340, B757 a E190.

Iberia

Španielsky vlajkový letecký dopravca začal svoju leteckú púť v roku 1927. Z medzinárodných letísk Madrid Barajas Airport a Barcelona El Prat Airport operuje svoju celosvetovú sieť, z ktorej cenovo najzaujímavejšie sú lety do Južnej Ameriky. Za spojením s British Airways je snaha vytvoriť tretiu najväčšiu aerolíniu na svete. V leteckom parku Iberie nájdeme iba Airbusy (v celkovo počte viac ako 100 kusov) a to konkrétne typy A320, A330 a A340.

Japan Airlines

V roku 1951 sa píše rok vzniku tejto japonskej „flag carrier“. Medzi hlavné huby spoločnosti patria medzinárodné letiská v Tokiu a v Osake – Tokyo Narita Intl Airport, Tokyo Haneda Intl Airport, Osaka Intl Airport a Osaka Kansai Intl Airport. Dcérskymi aerolíniami Japan Airlines sú Hokkaido Air System, J-Air, JAL Express, Japan Air Commuter, Japan Tranocean Air a Ryukyu Air Commuter. Flotila aerolínie sa skladá z vyše stovky Boeingov – prevažne wide body modelov B767, B777 a B787, ale aj niekoľkých B737.

LAN

Jedna z najväčších leteckých spoločností v Južnej Amerike, LAN, vznikla v Čile v roku 1929. Do skupiny LAN patria takisto LAN Argentina, LAN Colombia, LAN Ecuador a LAN Peru. Aerolínia je v procese spájania s brazílskou spoločnosťou TAM Airlines, čím vznikne LATAM Airlines.
Z domovského letiska Santiago International Airport operuje juhoamerická aerolinka sieť svojich letov v rámci Južnej a Severnej Ameriky, Európy, ako aj Austrálie a Oceánie vrátane Veľkonočného ostrova a Francúzskej Polynézie. V prípade, že plánujete návštevu Rapa Nui a Polynézie zároveň (a nepoužijete míle z Frequent Flyer Programu), môžete tieto destinácie navštíviť aj ako súčasť cesty okolo sveta (Round The World Ticket) s použitím jedného z Explorer Passov aliancie Oneworld.
Lietadlový park LAN (v počte približne 150 strojov) pozostáva z modelov od francúzskeho výrobcu Airbus (A320, A340), amerického Boeingu (B767) a kanadského Bombardieru.

Qantas

Austrálska aerolinka Qantas alias „The Flying Kangaroo“ je svojím vznikom v roku 1920 druhou najstaršou leteckou spoločnosťou na svete (prvé miesto patrí holandskému KLM; prvenstvo Qantasu však patrí v kategórii najdlhšie pôsobiacich aerolínií bez prerušenia činnosti). Svoje celosvetové destinácie nalietava z hlavných hubov v Sydney a v Melbourne – Sydney Kingsford Smith Intl Airport a Melbourne Tullamarine Intl Airport. Výraznými členmi skupiny Qantas sú aj regionálny dopravca Qantaslink a nízkonákladová odnož Jetstar. V leteckom parku aerolínie nájdeme A330, A380, B737, B747 a B767.

Royal Jordanian

Jordánsky národný dopravca pôsobí na leteckom trhu od roku 1963. Z domovského letiska v Ammáne – Amman Queen Alia Intl Airport operuje svoje lety do Ázie (najmä oblasť Blízkeho východu), do Európy, do Afriky, ako aj do Severnej Ameriky. Royal Jordanian je jednou z dvoch leteckých spoločností, pochádzajúcich z arabských krajín, ktoré lietajú do Izraela. Flotila lietadiel tejto aerolínie pozostáva z A320, A330, A340, E170 a E190.

S7 Airlines

Začiatky S7 Airlines, v súčasnosti najväčšej aerolínie na ruskom domácom trhu, sa datujú do roku 1992. Je to druhá ruská letecká spoločnosť, ktorá je členom nejakej leteckej aliancie (Aeroflot operuje v rámci Sky Teamu). Z letísk v Moskve (Moscow Domodedovo Intl Airport), v Novosibirsku (Novosibirsk Tolmachevo Intl Airport) a v Irkutsku (Irkutsk Intl Airport) má dobré pokrytie Európy a Ázie (najmä republík bývalého sovietskeho bloku). Spoločnosť prevádzkuje lietadlá od západných výrobcov – A320, B737 a B767 (čo nezvykne byť v prípade ruských aerolínií pravidlom).